Šiuo metu rinkoje sudaroma labai daug nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sandorių. Kadangi norima įsigyti turtą už kuo palankesnę kainą, dažnai avansas už nekilnojamąjį turtą yra mokami vos pradėjus statybas.
Statybos neretai tęsiasi pakankamai ilgai, o per tą laiką nekilnojamojo turto kaina ženkliai padidėja. Dėl šios priežasties gali susiklostyti situacija, kuomet nekilnojamojo turto statytojas būna labiau linkęs pirkėjui gražinti jo sumokėtą avansą ir sumokėti baudą, nei su pirkėju sudaryti pagrindinę nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sutartį.
Tam, kad pirkėjas, ilgai laukęs statybų pabaigos ir jau svajojęs apie tai, kaip įsirengs naujuose namuose, neliktų tik su grąžintu avansu ir statytojo sumokėta neženklia bauda, būtina žinoti keletą esminių momentų, kurie reikšmingi sudarant preliminarią nekilnojamojo turto pirkimo – pardavimo sutartį.
Šiuo atveju pirkėjui padėti gali CK 6.401 str. 5 d., kurioje nurodyta, jog preliminariojoje sutartyje gali būti numatyta, kad pirkėjas finansuoja gyvenamojo namo ar buto statybą sutartyje numatytomis sąlygomis, o pardavėjas atlieka užsakovo funkcijas ir šiuo atveju visišką nuosavybės teisę į gyvenamąjį namą ar butą pirkėjas įgyja nuo visos preliminariojoje sutartyje numatytos statybos kainos sumokėjimo.
Taigi, jei jūsų preliminarioje pirkimo-pardavimo sutartyje yra nurodyta ši sąlyga, o pardavėjas atsisako vykti pas notarą sudaryti pagrindinę nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sutartį, galite kreiptis į teismą prašydami pripažinti jums nuosavybės teises į nekilnojamąjį turtą.
Analizuojant teismų praktiką pastebima atvejų, kai pirkėjui nuosavybės teisės yra pripažįstamos net tuo atveju, kai jis yra sumokėjęs tik dalį kainos, likusi kainos dalis yra tiesiog priteisiama iš pirkėjo pardavėjui teismo sprendimu. Toks santykių reglamentavimas yra itin logiškas, nes pirkėjui, ir taip jau priverstam minti teismų slenkstį, nereikia „užšaldyti“ visos už nekilnojamąjį turtą mokėtinos kainos kol vyksta teismo procesai.
 Žinoma, yra dar keletas sąlygų, kurias reikia išpildyti nurodytoje situacijoje, kad būtų kuo didesnė tikimybė, jog nekilnojamojo turto pardavėjas, įsivertinęs visas perspektyvas teisme, aiškiai suprastų, jog teisme turi labai mažai šansų laimėti bylą.
Dėl konsultacijų nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo klausimais galima kreiptis telefonu į advokatę Gintarę Girdzijauskienę +370 672 12326.